Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Çalışma Saatleri : Pazartesi <> Cuma - 09:00 'dan 17:00' a kadar.
  İletişim : +9 0212 225 20 49

Menisküs Yarlanmaları

meniskus-yaralanmasi

Diz ekleminde iç ve dış tarafta uyluk kemiğinin diz eklemini oluşturan bölümü ile kaval kemiğinin dizin oluşumuna katılan bölümü arasında yerleşen, yarım ay şeklinde, kauçuk kıvamında yapılardır.

Menisküslerin Görevleri

Şok absorbe edicidirler. Vücut ağırlığı kalça ekleminden diz eklemine aktarılırken dizi oluşturan 2 büyük kemiğin arasında yastıkçık görevi görerek şiddetini azaltır. Yükün diz içinde dengeli dağılmasını da sağlar.

Dizi oluşturan kemik yüzeylerin arasındaki uyumu sağlar.

Dizin denge ve sağlamlığına katkıda bulunur.

Menisküs yırtıklarının nedenleri;

% 40 dizde dönme veya kayma gibi nedenlerle oluşur.

%50 yıllar içinde yıpranma sonucu oluşan yırtıklardır.

% 8 direk menisküse gelen travmalar sonucu oluşur.

Yırtık Şekilleri

Menisküs yırtıkları değişik şekillerde oluşabilir. Menisküs yırtığının yeri ve şekli çok önemlidir. Çünkü menisküsün kan damarları olan bölümden yırtıkları  iyileşme şansı olan yırtıklardır. Ayrıca düzgün kenarlı ve yırtık çizgisi kenara parallel ise tamiri kolaydır. Bu nedenle yırtığın yeri ve şekline bakarak tedavisine karar verilir. Bu karar genellikle artroskopi sırasında verilecek bir karardır.

Menisküs Yırtığında Hasta Şikayetleri

Ağrı: Genelde yırtığın olduğu tarafta ve parmakla gösterilebilen bir ağrıdır.

Klik sesi: Yırtık menisküsün eklemi oluşturan kıkırdak yüzeyler arasında anormal yerlere girmesi veya yerine dönmesi sonucu oluşan seslerdir. Bu seslerin varlığı yırtığın serbest hale geldiğini gösterir.

Şişlik: İlk travma sonrası olan şişlik genelde kan içerirken daha sonraki tekrarlayan şişlikler genelde eklem içi mayisi şeklindedir. Sık oluşan şişlikler ciddi bir problemin işaretidir.

Atlama hissi: Yırtık menisküsün diz içinde anormal yerlere girip çıkması sonucunda oluşan bir histir.

Kilitlenme: Yırtılan menisküsün eklem içinde anormal bir yere yerleşip diz hareketlerini engellemesine kilitlenme denir. Mekanik bir olaydır. Açılması da yine mekanik olarak oluşur.

Tedavi

Temel ilke; Menisküs dokusunun mümkün olduğu kadar korunmasıdır. Son yıllarda kabul edilen görüş şansı düşük olsa da tamir edilebilien tüm menisküs yırtıklarının tamir edilmesi şeklindedir. Bu konu hakkında ameliyat öncesi hastaya gerekli bilgilendirme yapılmalıdır.

Menisküs tamiri 2 yöntemle yapılır:

1. Açık tamir: Son yıllarda terk edilmiş bir yöntemdir.

2. Kapalı: Artroskopi ile yapılır. Bu yöntemde özel aletler ve tamir materyalleri kullanılır. Cerrahi olarak dikkatle yapılması gereken bir işlemdir. Tecrübe gerektirir. Ameliyat sonrası bir sure hastanın basmadan koltuk değneği kullanması gerekebileceği için ameliyat öncesi hastanın onayını almak gerekir.

Menisküsün kısmi alınması: Eğer yırtık çok küçük veya tamir edilecek özellikte değilse yırtık parçanın alınması tedavi için yeterli olabilir. Bu işlem yapılırken mümkün olduğunca fazla menisküs bırakılmaya çalışılmalı ve kalan menisküsün şekli orjinaline benzetilmelidir. Menisküsün yırtık bölümü ulaşılması zor olan arka bölümde ise dikkatlice alınmalıdır. Kıkırdağa zarar verilmemelidir. Bu nedenle her türlü uygun alete sahip olunmadan bu ameliyatlar yapılmamalıdır. Çok basit gibi görünen bu işlem sırasında kıkırdak zedelendiğinde oluşan zarar telafi edilemez.

Menisküs Nakli: Son yıllarda menisküsün önemi anlaşıldıkça alınan menisküsün yerine başka insanlardan alınan menisküslerin nakli gündeme gelmeye başlamıştır. Menisküs olmayan dizde oluşan bozulmanın önlenmesi için bu işleme başvurulur. Uygun menisküs elde edilmesi  zor ve pahalı bir işlemdir. İlk sonuçları umut vericidir.

Close