Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Çalışma Saatleri : Pazartesi <> Cuma - 09:00 'dan 17:00' a kadar.
  İletişim : +9 0212 225 20 49

Ameliyatlar

Romatizma

Bütün hareket sistemi ağrıları için çok yaygın olarak kulanılan bu deyim daha çok eklemleri tutan romatoid artrit hastalığının halk arasındaki tanımıdır.

Romatoid Artrit başta parmak ve elbileği eklemini tutulumu olmak üzere kalça, diz ayak parmakları gibi eklemleri de tutabilir. Omurga tutulumları özellikle boyun omurlarında görülür.

Çocukluk yaşlarında başlayan şekli de vardır. Daha çok kadınlarda görülür. Parmak eklemlerinde şekil bozukluğu ve ağrılı hareket kısıtlılığı, diğer eklemlerde de aynı şekilde şiddetli ağrı ve hareket kısıtlılıkları ile yıllar içerisinde ilerleyici karaktere sahiptir.

Klinik ve radyolojik bulgular , kan tetkiki sonuçlarına göre tanı konur. İlk dönemlerde ilaçlar ile hastalık kontrol altında tutulmaya çalışılır. Uzun yıllar ilaç tedavisi ile hayatını sürdüren hastalar olduğu gibi ilaca yeterince cevap alınamayan hastalar da olabilir. Eklemlerdeki deformiteler ve ileri derecede kıkırdak kayıpları çeşitli eklem protezleri ile tedavi edilebilmektedir. En sık kalça ve diz ekleminde, hastanın yaşamını tamamen olumsuz etkileyen şikayetler için Total Protez uygulaması ile çok iyi sonuçlar alınmaktadır.

diz-protezi-ameliyati
Diz Ameliyatları

Aşınmış ve bu nedenle ağrıya neden olan diz ekleminin değiştirilmesidir. Uyluk kemiğinin en altı ve kaval kemiğinin üstü çıkarılarak metal bileşenler ile yeni bir diz eklemi yapılır.

artroskopik-cerrahi-ameliyat
Artroskopik Cerrahi

Artroskopik Cerrahi, eklemlere 0.5 cm lik kesiler ile girilen ve özel aletler kullanılarak yapılan ameliyatlara denir. En çok diz eklemine artroskopik cerrahi uygulanır.

diz-protezi--
Diz Protezi

Uyluk, kaval ve diz kapağı kemiklerinden meydana gelir. Kemiklerin uç kısımları kıkırdak doku kaplıdır ve kireçlenme diye isimlendirilen hastalıkta kıkırdak doku bozulur.

Close