Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Çalışma Saatleri : Pazartesi <> Cuma - 09:00 'dan 17:00' a kadar.
  İletişim : +9 0212 225 20 49

Diz Protezi

diz-protezi

Diz Nedir?

Diz, vücuttaki en büyük eklemdir. Günlük rutin aktivitelerin yapılabilmesi için normale yakın bir diz fonksiyonuna ihtiyaç duyulur. Uyluk kemiğinin (femur) alt ucu, incik kemiğinin (tibia) üst ucu ve diz kapağı (patella) diz eklemini oluşturur. Femur ve tibia’ya tutunan büyük bağlar dizin sağlamlık dengesini, uzun uyluk kasları ise kuvvetini sağlar. Bu üç kemiğin birbiri ile temasta olduğu eklem yüzeyleri kıkırdak ile kaplıdır; yastıkçık görevi olan bu kıkırdak sayesinde kemikler bir birleri üzerinde kolay hareket eder.

Diz Ağrısı ve Fonksiyon Kaybını Nedenleri Nelerdir?

Kronik diz ağrısı ve yetersizliğinin en sık nedeni artrit kireçlenmedir. En sık osteoartrit, romatoid artrit ve travmatik artrit şeklinde olur. Osteoartrit genellikle 50 yaş sonrası oluşur ve kişide genellikle kireçlenmeye ailevi bir yatkınlık vardır. Kemiklere yastıkçık görevi yapan kıkırdak yumuşar ve yırtılır. Kemikler birbirlerine sürterek ağrı ve hareket kısıtlılığına neden olur. Romatoid artrit, eklem zarının kalınlaşıp yangı oluşturduğu ve aşırı miktarda üretilen eklem sıvısının eklemi doldurduğu bir hastalıktır. Kronik yangı kıkırdak hasarı yaparak kıkırdak kaybı, ağrı ve hareket kaybına neden olur. Travma sonrası kireçlenme ciddi diz travmalarından sonucu oluşan bir durumdur. Diz bölgesinde oluşan kırık veya bağ yaralanmaları zaman içerisinde kıkırdak hasarına yol açarak diz ağrısına ve fonksiyon kaybına yol açabilir. Bu şikayetlerin ortaya çıkması durumunda diz protezi yapılmaktadır. Diz protez ameliyatı sonrası ağrı ortaya çıkabilmektedir. Fakat hastaların çoğunda protez iyileşmeye yardımcı olmaktadır. Diz protez ameliyatı sonrası ağrı nadir oluşan bir durumdur. 

Diz Protezi Nedir?

Diz Protezi, 60’lı yıllardan beri kullanılan bir yöntem olup özel olarak şekillendirilmiş malzemelerden oluşan yapay bir eklemdir. Dizlerinde ve eklemlerinde problemi olan hastalara ağrısız ve daha rahat hareket edebilme imkânı sağlar. Yaşlı insanların en büyük problemlerinden birisidir diz ağrıları. Çoğu dizlerinin ve bacaklarının ağrıdığından şikâyet eder. Ama bu ağrılara katlanmanıza gerek yok. Diz Protezi sayesinde ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.

Diz Eklemi Neden Bozulur?

Gençlerde;

Diz eklemi  doğuştan kaynaklanan genetik hastalıklar, çocukluk çağında geçirilen diz eklem enfeksiyonu, tedavi edilmemiş eklem içi kırıklar sonrası, Osteonekroz hastalığı, Romatizmal hastalıklar sonrası, Metabolik hastalıklar sonrası, Hemofili hastalığına bağlı sık eklem içi kanamalar sonrası oluşabilmektedir.

İleri Yaşlarda;

Özellikle 65 yaşından sonra yaşlılığa bağlı gelişir, Obezite, Romatizmal hastalıklara bağlı olarak gelişebilmektedir.

Diz Eklemi Kireçlenmesi Nedir?

Diz eklemini oluşturan kıkırdakların bozulması ve eklemin deforme olması ile ortaya çıkar. Özellikle fazla kilolu kimselerde orta yaş ve daha sonrasında görülür. Diz eklemi ağrılıdır. Şiş ve şekli bozulmuştur. Hastanın yürümesi, merdiven inip çıkması ağrılıdır. Zamanla geceleri yatarken bile ağrılar oluşur. Dizin durumu muayene ve röntgen ile değerlendirildikten sonra, diz kireçlenmesinin tedavisinde öncelikle özel diz egzersizleri, kilo verme, ilaç tedavisi uygulanır. Eklem içine yapılan kıkırdak güçlendirici ilaçlar, özel dizlikler tedavide kullanılmaktadır. Belli dönemlerde fizik tedavi uygulanabilir. Menisküs yırtığı ile birlikte olan uygun vakalarda artroskopik girişim kısmen faydalı olabilmektedir.

İleri derecedeki diz kireçlenmelerinde total diz protezi ameliyatı uygulanmaktadır. Bu ameliyatla bozulmuş olan eklem yüzeyleri çıkarılıp yerine metal ve plastik maddelerle yapılmış özel protez konur. Hastanın ağrısız yürümesi amaçlanmaktadır. Diz protezi ameliyatı videosu  izleyerek ameliyatla ilgili kapsamlı bilgi edinebilirsiniz. 

Diz Protezi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Kireçlenmeye bağlı diz protezi ameliyatı için 2 önemli gerekçe vardır.

1- Hastanın ağrısız yürüme mesafesinin 300 metrenin altına düşmesi,

2- Her gün ağrı kesici ilaç kullanmak zorunda kalması halinde hastaya protez yapılması gerekmektedir. Her gün ağrı kesici almak zorunda kalan hastalarda ilaçlara bağlı böbrek ve karaciğer hasarı meydana gelebilir.

Hastanın Yürüme mesafesinin artırılması ve ağrı kesici ihtiyacının önüne geçilebilmesi için diz protezi ameliyatı yapılmasında fayda vardır. 

Diz Protezi Hangi Durumlarda Yapılır?

Diz protezi ameliyatı dizlerinde yoğun ağrısı olan, birçok yöntem uygulanmasına rağmen diz ağrıları geçirilemeyen, yürüme de günlük işlerini dahi yapmakta zorlanan kişilere, eklem kıkırdağında sıkıntı olan hastalara uygulanabilir. Diz kireçlenmesinin olduğu durumlarda, kırıklarda yaralanmalarda diz protezi ameliyatı uygulanabilir. İnternetten diz protezi ameliyatı izle şeklinde arama yaparak ameliyat ile ilgili daha kapsamlı bilgi elde edebilirsiniz. 

Close