Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı

Çalışma Saatleri : Pazartesi <> Cuma - 09:00 'dan 17:00' a kadar.
  İletişim : +9 0212 225 20 49

Diz Protezi Ameliyatı

diz-protezi-ameliyatı

Diz Protezi Ameliyatı Nedir?

Aşınmış ve bu nedenle ağrıya neden olan diz ekleminin değiştirilmesidir. Uyluk kemiğinin en altı ve kaval kemiğinin üstü çıkarılarak metal bileşenler ile yeni bir diz eklemi yapılır. Yani aşınmış olan eklem çürük bir dişteki kaplama gibi değiştirilir.

Bu ameliyat sayesinde hastalar aylar hatta yıllardır çekmiş oldukları ağrıdan çok kısa bir süre içinde tamamıyla kurtulurlar. Ameliyat aynı zamanda dizin hareket kabiliyetini de artırabilir. Böylece hastalar ağrı duymaksızın daha rahat yürüyebilirler. 

İki Çeşit Diz Eklemi Ameliyatı Vardır: 

Kısmi Diz Protezi Ameliyatı:

Kısmi diz eklemi ameliyatı dizin aşınmış ve yıpranmış bölgelerini kaplamayı içerir. Bu ameliyat genellikle dizin yalnızca bir bölümü aşınmışsa yapılır.

Tam Diz Protezi Ameliyatı:

Tam diz protezi dizin sakatlanan ya da hasar gören parçalarını yapay parçalarla değiştirmeyi içerir. Yeni diziniz, uyluk kemiğinizin sonundaki bir metal parçadan, kaval kemiğinin üst bitiminde bir metal ve plastik ara parçasından ve eğer gerekliyse diz kapağında bir plastik butondan oluşacaktır.

Ameliyat ve İyileşme Dönemi;

Ameliyat genellikle 1-2 saat arasında sürer ve hasta genellikle 3-10 gün arası hastanede kalır. Ameliyat dizin ön tarafında 10-12 cm uzunluğunda bir kesik yoluyla gerçekleştirilir. Dikişler kendiliğinden düşebilir ya da emilmeyen tipte dikişler ise 2-3 hafta arasında alınır. Hastalar ameliyattan hemen sonra oturabilirler. Ameliyatın hemen ertesi günü ayağa kalkabilirler. İkinci gün koltuk değnekleri ile yürür merdiven inip çıkarlar. Ortalama 1 haftada tek koltuk değneği ile yürüyebilir hale gelir ve ikinci hafta sonunda desteksiz sorunsuz ağrısız bir şekilde yürürler. 

Diz Protezi Ameliyatı Nasıl Gerçekleştirilir?

Diz protezi ameliyatı uygulama kararı alınmadan önce hastaya bundan önce sunulabilecek tedaviler yapılır. Mesela ilaçla tedavi ya da fizik tedavi yöntemleri gibi. Bu yöntemlerin işe yaramadığı durumlarda ameliyat önerilebilir. Ameliyat öncesinde kapsamlı olarak filmleriniz çekilir. Ve doktorunuz kemiklerinizin ne durumda olduğunun analizini rahatlıkla yapar. Ameliyattan önce hastanın vücudunun herhangi bir yerinde enfeksiyon oluşturabilecek bir etken varsa onun tedavi edilmesi söylenir. Mesela yaranız varsa ya da diş çürüğü varsa bunların tedavi edilmesi sağlanır. Bu işlemler tamamlandıktan gerekli tetkikler yapıldıktan sonra hasta ameliyata hazırlanır. İlk olarak hastaya anestezi yapılır. İki şekilde anestezi uygulanmaktadır. Lokal anestezi yönteminde hastanın belden aşağısı uyuşturulur. Genel anestezi de ise hasta tamamen uyutulur. Bu işlemden sonra ameliyat başlar. Ameliyatın süresi dizin durumuna ve farklı etkenlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Ama diz protezi ameliyatı genel olarak bir buçuk saat sürmektedir. Ameliyattan bir gün sonra hastanın koltuk değneği yardımıyla ayağa kalkması sağlanmakta ve ihtiyaçları giderilmektedir. Ameliyat sonrasında yapılması gereken belirli egzersizler vardır. Bu egzersizlerin yapılması oldukça önemlidir. Diz protezi ameliyatı olan hastalar yaklaşık olarak bir buçuk ay sonra günlük işlerini yapmaya başlarlar. Bir ay gibi bir süre boyunca ameliyat ağrısı çekme ihtimaliniz yüksek. Ama daha sonraki dönemlerde bu ağrılarınız azalacak ve de normal bir şekilde yürüye bileceksiniz.

Diz Protezinin Alternatif Var mıdır?

Diz eklemi bozulduğu için yürüme güçlüğü çeken ve şiddetli ağrısı olan hastalara diz protezi ameliyatı dışında eklem dondurma ameliyatı yapılabilir. Eklem dondurma ameliyatı fiziki olarak ağır iş yapan kişilerde tercih edilir. Ancak iki diz eklemi birlikte bozulmuş ise her iki dizi dondurma işlemi yapmak sakıncalıdır. Günümüzde ileri derecede hareket kısıtlılığına neden olduğu için eklem dondurma ameliyatı giderek azalmaktadır. İnsanlar donmuş diz eklemi yerine hareketli diz eklemini tercih etmektedir. Diz protezi ameliyatı videosu izleyerek yapılan müdahalelerle ilgili kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Kilonuza Dikkat Etmeniz Gerekiyor!

Dizinize protez takıldıktan sonra kilonuza dikkat etmenizde fayda var. Fazla kilo protezlerin ömrünü kısaltabiliyor. Vücut ağırlığınız ne kadar fazla olursa dizlerinize o kadar fazla yük biniş oluyor. Bu nedenle de dizlerin görevi çoğalıyor ve görev yapma süresi ve verimliliği azalıyor. Fazla kilosu olmayan bireylerin diz protez ameliyatları daha verimli sonuçlar yaratabiliyor.  Fazla kilo sağlığınıza zarar olduğundan kilo almamaya egzersiz yapma ve düzgün beslenmeye özen göstermelisiniz.

Protez Ne Kadar Kullanılabilir?

Protezin kullanım süresi uygulanan tekniğe ve hastanın kullanımına göre değişiklik gösterebilmektedir. İyi bir yöntemle takılan protez yaklaşık olarak on beş sene dayanabilmektedir. Protezin ömrünü etkileyen durumlar var tabii. Kemik erimesi olan kişilerde protezin ömrü kısalabiliyor.

Diz Protezi Ameliyatından Sonra Yapılması Gereken Egzersizler Nelerdir?

Ameliyat sonrasında hareket sınırınızın daha iyi olabilmesi için düzenli olarak egzersizlerinizi yapmanız gerekmektedir. Günde iki ya da üç kez yirmi dakikanızı ayırarak hareket oranınızı genişletebilirsiniz. Ameliyat sonrasında oluşabilecek risklerden de egzersizler sayesinde kurtulabilirsiniz. Egzersizler sayesinde bacaklarınızdaki kan dolaşımı artacaktır bu da kan pıhtısı oluşumuna engel olacaktır. Kaslarınız güçlenecek ve ağrılarınız azalacaktır. Ameliyattan sonra yapmanız gereken egzersizler şunlardır:

  •  Ayak bileği pompası; ayağınızı yavaş bir şekilde aşağıya bastırıp yukarıya çekerek yapacağınız bu hareketi 10 veya 15 dakika tekrarlayabilirsiniz.
  •  Ayak bileğini döndürme; ayak bileğinizi iç kısma ve dış kısma doğru döndürerek gün içinde 10 kere olacak şekilde üç veya dört kere tekrarlayın.
  •  Yatak destekli diz bükme; topuğunuzu kaydırarak dizinizi kırmanız gerekiyor ve topuğunuz yere sabit olmalı havaya kalkmamalı. Diziniz içeriye doğru dönmemelidir.
  •  Kalça kasma hareketi; kalçanızı kasarak beşe kadar sayıp tekrar serbest bırakın.
  •  Açma egzersizi; bacağınızı açabildiğiniz kadar dışarıya doğru açmalı ve tekrar kapat malısınız. Bu hareketi düzenli olarak tekrar edin.
  •  Çarşaf veya Havlu yardımı ile diz kırma; havlu veya çarşaf yardımıyla dizinizi tam olarak bükmeniz gerekir. Bu işlemi 10 saniye boyunca yapmanız gerekir. Bunu gün içinde yapabildiğiniz kadar tekrarlayın. Bu egzersizleri düzenli olarak yaparsanız protezin ömrü uzar. Daha rahat ve ağrısız hareket edersiniz. ameliyattan önce yaşadığınız ağrıların ameliyattan yıllar geçtikten sonra da tekrarlamasını istemiyorsanız düzenli olarak egzersizlerinizi yapmalısınız.

Diz Protezi Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Diz protezi uzun yıllardan beri uygulanan bir yöntemdir ve doktorlar çok başarılı sonuçlar elde etmektedirler. Ama bu operasyonunda bazı riskleri vardır. Ameliyat sonrasında kan pıhtılaşması en çok görülen belirtilerdendir. Kan pıhtılaşması oluşması durumunda doktorunuz tedavi edici yöntemler uygulayacaktır. Egzersiz programları, varis çorapları ve de kan seyreltici ilaçlarla bunun önüne geçilebilir. Oluşabilecek bir risk de osteoliz olarak adlandırılan implantın yanındaki kemiğin aşınmasıdır. Vücudunuza herhangi bir sebepten dolayı enfeksiyon girmesi de risktir. Çünkü kanınıza enfeksiyon karışması halinde iyileşme süreciniz gecikebilir. Ya da tam olarak tedaviden faydalanamayabilirsiniz. Ameliyattan sonra enfeksiyon kapmamaya dikkat edin.

Protez  Diz Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyattan sonra genellikle ertesi gün kendini iyi hisseden hastaların walker denilen yürüteçle yürümelerine ve bacağını bükmeden  klozete oturmalarına izin verilir. Hastanede yatış süresi ortalama 3-7 gün arasında değişebilir.  Hastalar taburcu oldukları gün kendi kendine yatıyor/kalkıyor, tuvalete gidiyor ve dizini yatağın kenarından 90 derece bükebiliyor olmalıdır. Nadiren yatma süresi uzayan hastalar olabilir.

Protez diz ameliyatı sonrası ikinci günden itibaren diz bükme ve adale güçlendirme egzersizlerine başlanır. Bu egzersizler diz fonksiyonlarının tamamen kazanılmasına kadar devam eder. Egzersizler genellikle bir fizyoterapist tarafından uygulanır, eğer mevcutsa CPM denilen motorlu araçlarla da yapılabilir. Dikişler ortalama 2-3 hafta sonra alınır ve banyo yapmaya izin verilir. Genellikle 6. haftada tüm diz fonksiyonları geri döner. Dizde şişlik ve protezin varlığını hastalar 3-6 ay hissedebilirlerse de, yürüme 1,5 aydan sonra genellikle rahattır.

 

Close